Skip to main content

USS THRESHER (SSN 593) MEMORIALS

- TOWN of KITTERY, MAINE

USS THRESHER MEMORIALS
CALENDAR OF EVENTS
PROJECT UPDATES
THE THRESHER STORY
Insignia
The Tragedy
Forever on Patrol
SUBSAFE
Lost (by Name)
IRENE J. HARVEY
WASHINGTON NAVY YARD
MAJOR CONTRIBUTORS
COMMEMORATIVE DONORS
SILENT STRENGTH SPONSORS
MEMENTOS
NEWS & TESTIMONIALS
MEMORIAL PARK - DEDICATED
MEMORIAL CIRCLE COMPLETE
THE FLAGPOLE
DEDICATION PLANS
THE CEREMONY
LINKS
DONATIONS
CONTACT US
Kittery Rotary AfterHours

THRESHER CREW

John W. Harvey,  LCDR,  USN

Pat M. Garner,  LCDR,  USN

Michael J. Di Nola,  LCDR,  USN

John S. Lyman Jr.,  LCDR,  USN

Merrill F. Collier,  LT,  USN

John (n) Smarz Jr.,  LT,  USN

Ronald C. Babcock,  LTJG,  USN

John G. Grafton,  LTJG,  USN

James J. Henry Jr.,  LTJG,  USN

Frank J. Malinski,  LTJG,  USN

Guy C. Parsons Jr.,  LTJG,  USN

John J. Wiley,  LTJG,  USN

George (n) Bracey,  SD3 (SS),  USN

Patrick W. Carmody,  SK2,  USN

William H. Smith Jr.,  BT1-P2,  USN

Donald E. Nault,  CS1 (SS),  USN

Ronald A. Muise,  CS2,  USN

George R. Kroner,  CS3,  USN

Roy O. Denny Jr.,  EM1 (SS)-P2,  USN

James M. Schiewe,  EM1 (SS)-P2,  USN

Norman T. Hayes,  EM1-P1,  USN

Ronald H. Solomon,  EM1-P2,  USN

James P. Hodge,  EM2,  USN

Richard W. Jones,  EM2 (SS),  USN

Douglas R. McClelland,  EM2 (SS),  USN

Edgar S. Bobbitt,  EM2 (SS)-P2,  USN

Larry W. Claussen,  EM2 (SS)-P2,  USN

Gregory J. Fusco,  EM2 (SS)-P2,  USN

Jay H. Zweifel,  EM2-P1,  USN

Chesley C. Oetting,  EM2-P2,  USN

Gerald C. Boster,  EM3 (SS)-P1,  USN

Leonard H. Hewitt,  EMCA (SS),  USN

Roscoe C. Pennington,  EMCA (SS)-P2,  USN

Benjamin N. Shafer,  EMCM (SS)-P2,  USN

John D. Shafer,  EMCS (SS)-P2,  USN

James G. Peters,  EMCS-P2,  USN

Billy M. Klier,  EN1 (SS)-P2,  USN

Richard J. Carkoski,  EN2 (SS),  USN

Robert W. Gaynor,  EN2 (SS),  USN

John F. Hudson,  EN2 (SS),  USN

Ronald E. Bain,  EN2 (SS)-P2,  USN

Richard P. Brann,  EN2 (SS)-P2,  USN

Templeman N. Mabry Jr.,  EN2 (SS)-P2,  USN

Dan A. Philput,  EN2 (SS)-P2,  USN

Donald C. Day,  EN3 (SS),  USN

Edward A. Johnson,  ENCA (SS),  USN

Tilmon J. Arsenault,  ENCA (SS)-P2,  USN

Raymond P. Foti,  ET1 (SS),  USN

Troy E. Dyer,  ET1 (SS)-P1,  USN

Thomas B. Johnson,  ET1 (SS)-P2,  USN

John D. Norris,  ET1 (SS)-P2,  USN

Anthony A. Rushetski,  ETN2,  USN

Samuel J. Dabruzzi,  ETN2 (SS),  USN

Don R. Dundas,  ETN2 (SS),  USN

James A. Musselwhite,  ETN2 (SS)-P2,  USN

Thomas C. Kantz,  ETR2 (SS),  USN

Richard C. Hall,  ETR2 (SS)-P2,  USN

Thomas E. Clements,  ETR3 (SS),  USN

Clyde E. Davison III,  ETR3-P1,  USN

Burnett M. Shotwell,  ETRSN,  USN

John P. Inglis,  FN,  USNR

Brawner G. Johnson,  FTG1 (SS)-P2,  USN

Charles L. Wiggins,  FTG1-P2,  USN

Alan D. Sinnett,  FTG2 (SS),  USN

Larry W. Freeman,  FTM2 (SS),  USN

Andrew J. Gallant Jr.,  HMC (SS),  USN

Roger E. Van Pelt,  IC1 (SS)-P2,  USN

Richard H. Mann Jr.,  IC2 (SS),  USN

Ronald D. Keiler,  IC2 (SS)-P2,  USN

James L. Snider,  MM1,  USN

Donald J. McCord,  MM1 (SS)-P2,  USN

Sidney L. Middleton,  MM1 (SS)-P2,  USN

John S. Regan,  MM1 (SS)-P2,  USN

Laird G. Heiser,  MM1-P2,  USN

Joseph T. Shimko,  MM1-P2,  USN

Marvin T. Helsius,  MM2,  USN

George J. Kiesecker,  MM2 (SS)-P2,  USN

Richard (n) Podwell,  MM2-P2,  USN

Robert D. Kearney,  MM3,  USN

Donald E. Wise,  MMCA (SS)-P2,  USN

John E. Bell,  MMI-P2,  USN

Aaron J. Gunter,  QM1 (SS),  USN

Norman G. Lanouette,  QM1 (SS),  USN

Julius F. Marullo Jr.,  QM1 (SS),  USN

Glenn A. Rountree,  QM2 (SS),  USN

Ronald E. Wolfe,  QMSN (SS),  USN

James P. Ritchie,  RM2,  USN

Walter J. Noonis,  RMC (SS),  USN

Joseph A. Walski,  RMl (55)-P1,  USN

Richard L. Johnson,  RMSA,  USN

David A. Wasel,  RMSN,  USN

Robert H. Gosnell,  SA (SS),  USNR

Napoleon T. Garcia,  SD1 (SS),  USN

Peter J. DiBella,  SN,  USN

Pervis (n) Robison Jr.,  SN,  USN

Edward (n) Christiansen,  SN (SS),  USN

Robert E. Steinel,  SO1 (SS)-P1,  USN

William E. Graham,  SOC (SS)-Pl,  USN

Ellwood H. Forni,  SOCA (SS)-P1,  USN

Francis M. Cummings,  SOS2 (SS),  USN

James F. Phillippi,  SOS2 (SS),  USN

Edmund J. Kaluza,  SOS2 (SS)-P1,  USN

Steven G. Cayey,  TM2 (SS),  USN

Joseph H. Hoague,  TM2 (SS),  USN

Karl P. McDonough,  TM3 (SS),  USN

Robert E. Johnson,  TMC (SS)-P1,  USN

Wayne W. Lavoie,  YN1 (SS),  USN

John E. Garner,  YNSN (SS),  USN

 

Staff Deputy Commander Submarine Force U.S. Atlantic Fleet.

Robert L. Krag,  LCDR,  USN


Naval Ordinance Laboratory 

Donald W. Kuester


Portsmouth Naval Shipyard

Philip H. Allen,  LCDR,  USN

John H. Billings,  LCDR,  USN

Robert D. Biederman,  LT,  USN

Combat Systems Division

Daniel W. Beal Jr.

Richard R. DesJardins

Lawrence E. Whitten

Design Division

Robert D. Prescott

Robert E. Charron

Richard K. Fisher

Paul A. Guerette

Production Department

Henry C. Moreau

Franklin J. Palmer

Fred P. Abrams

Kenneth J. Critchley

Paul C. Currier

George J. Dineen


Raytheon Corporation

Maurice F. Jaquay


Sperry Corporation

Kenneth R. Corcoran

Donald T. Stadtmuller